Bakterie

V akvaristice je možné použít některé širokospektrální léky. Mám ověřenou léčbu blíže nespecifikované bakteriální infekce přípravkem TeraP AB. Dávkování je uvedeno na stránkách Ověřené léčebné postupy a postupy, které zcela selhaly.


Aeromonas salmonicida

Onemocnění se projevuje akutně i chronicky. Inkubační doba je tři až čtyři dny. Zvýšení teploty není vhodné, jelikož onemocnění pak probíhá rychleji. Příznaky nejsou vždy specifické, ryby nemusí mít žádné vnější příznaky, ale často se objevují vředy ( vizuálně v podobě měkkých boulí, které se po prasknutí změní v krátery ), dochází k zánětu zažívacího traktu, otoku pobřišnice, krevním výronům na plynovém mechýři. Bývají zarudlé báze ploutví, ploutve jsou zakalené, třepí se a dochází k rozpadu.

K léčení se používá chloramfenikol, methylenová modř (1 g na 10 - 100 litru vody). V těchto léčivých koupelích se musí silně vzduchovat a při zákalu je nutno lázeň namíchat novou.

Flavobacter piscicida

Tato bakterie produkuje neurotoxin, způsobující ztrátu rovnováhy a svalové křeče.

Léčení nenalezeno.

Flexibacter columnaris

Ryba vetšinou zahyne dříve, než je možné určit původce. Infekce obzvláště podporuje vyšší koncentrace organických látek ve vodě a vyšší pH vody. Choroba se projevuje bělavou tlamou ( zvláště u živorodek ) a slabým mléčným až šedým zákalem kůže, ploutví a poškozením žaber. V pokročilém stádiu se mění v zarudlé skvrny až ploché vředy, ploutve se i zcela rozkládají.

Léčení se provádí pomocí přípravku
Furanace - P ( alespoň po tři dny ) nebo je uváděna úspěšná léčba síranem měďnatým v ředění 1 : 2 000 po dobu jedné až dvou minut.

Haemophilus piscium

Na kůži, ploutvích a hlavě vznikají ploché otevřené vředy, které jsou zpočátku bělavé ( připomínají chomáčky plísně ) a později se mění v červené.

Léčí se
chloramfenikolem.

Mycobacterium

Nemoc podporují nevhodné podmínky jako přeplněné nádrže, stará voda s příliš velkou koncentrací odpadních dusíkatých látek a špatná výživa. Ryby hubnou, mají propadlá bříška a vyklenuté hřbety. Tento symptom však není zcela jednoznačný, může ukazovat i na formu kachetické infekční vodnatelnosti a ichtyosporidiazu. Dále se objevují zkřiveniny páteře, odstávající šupiny a někdy změny v pigmentaci. Bakterie může ve dně přežívat až několik dní.

Léčba je možná pouze v raném stádiu choroby a to streptomycinem v dávce 50 - 300 mg/l po dobu tří dnů.

Vibrio

Příznaky jsou většinou kožního charakteru, jako záněty a vředy, které však nemusejí být. Objevují se krevní podlitiny na skřelích, ve svalovině a vnitřních orgánech. Žábry jsou anemické, ryby mají vypoulené oči.

Léčebně se podávají
sulfonamidy.

Infekční vodnatelnost

K vodnatelnosti dochází tehdy, pokud koncentrace dusitanů ve vodě překročí určitou hranici. Rybám ztmavne přední a zadní část těla a vybledne střední část těla. Ryby mají nafouklá bříška a jsou nadnášeny k hladině. Přestávají přijímat potravu a hynou za několik dní nebo týdnů.

Pokud je příčinou bakteriální infekce, podává se
Penicilin nebo sulfonamidy.

Nejen bakterie může způsobovat tento stav. Na vině mohou být viry, plísně i parazité. Pak léčba není zrovna jednoduchá.

Teoreticky na některé formy vodnatelnosti působí i methylenová modř.