Nepřítomnost chovatele

Častým problémem bývá nepřítomnost chovatele. Tomu se nevyhne chovatel jakýchkoliv živočichů. Někteříi chovanci však zvládnou takové odloučení bez úhony a jiní bohužel naopak.

Papoušci patří mezi středně náročné chovance.


Cestování s papouškem

Následující text a popsané skutečnosti lze použít pouze pro papoušky chované v klecích

Pokud je to jen trochu možné, přikláním se k tomu vzít papouška na cesty. Korelu jsem vozila zcela bez problémů na chalupu a před ní jsem vozila i své chovné papoušky spolu s mláďaty ( již samozřejmě odrostlejšími ). Letní pobyt papouškům ( obzvláště " městským " klecovým ) velice svědčí. Pravdou je, že přeprava a náhlá změna prostředí může ptáky zatěžovat, ale zdravý papoušek se aklimatizuje velmi rychle.

Přestože literatura se zcela přiklání k přepravě papoušků v přenoskách, k tomu jsem se uchýlila pouze při převozech k veterináři. Literatura hovoří v tom smyslu, že v přenosce se papoušek cítí bezpečněji a je více chráněn proti vnějším rušivým podnětům. Možná na tom něco je, ovšem vezmu - li v úvahu, že ještě předtím musím papouška odchytit a násilím jej " nacpat " do tmavé neznámé bedýnky úzkým otvorem a poté ho tam zavřít, nějak mi ta údajná pro a zmiňovaná proti nedají dohromady klad použití přenosek.

Při převozech papoušků v kleci v autě nikdy nenastal sebemenší problém. Papoušci se chovali zcela normálně, zpívali a pokřikovali, probírali si peří, dokonce seskakovali i na dno klece a konzumovali zrní. Korela někdy reagovala na převoz usínáním.

Doporučuji vzít s sebou na cesty původní napájecí vodu a používat ji buď po celou dobu pobytu (pokud je kratší) nebo postupně ředit s vodou místní. Náhlá změna vody může způsobit zažívací potíže.


Nepřítomnost chovatele

Někdy nastanou situace, kdy musí papoušci zůstat doma sami. I to je naštěstí možné. Pokud papoušci dostanou větší množství krmiva a dostatek napájecí vody, mohou být doma klidně celý týden. Ovšem s určitými omezeními.

Pokud jsem odjížděla a nemohla jsem vzít papoušky s sebou, použila jsem jako misku krabičku od nanukového dortu a zcela ji naplnila zrním. Vodu jsem dala do vetšího typu napáječky a navíc do koupelničky, která se zavěšuje na dvířka klece. Koupelničku je nutno buď obmotat provázkem nebo několikrát přelepit izolepou. Obě dvě části, ze kterých je koupelnička složená, bohužel nejsou zcela ideálně upevněné k sobě a nechci domyslet, co by se stalo, kdyby se koupelnička rozpadla a papoušci se nekontrolovaně rozptýlili po bytě.

Tento způsob zajištění chovu lze použít jen v období kromě velmi teplého léta. Pak v uzavřeném bytě silně vzroste teplota a voda se vypařuje.

K tomuto opatření tedy přistupujeme pouze když skutečně není zbytí.